Je odolnost opravdu známkou vysoké kvality? 

image

Kdo by neznal kultovní epizodu z knihy Patricka Ryana Jak jsem vyhrál válku, ve které se dva poddůstojníci - jeden voják z povolání a jeden záložák - trumfují, kdo má kvalitnější výstroj. Lakmusovým papírkem jejich sporu má být kvalita zubní protézy. “Mrškněte š těma falešnejma žubama vo žeď! Čo nejvíč můžete!”prosí oba nestranného poručíka Goodbodyho, který rozkaz vyplní s maximálním nasazením, ale ke všeobecné nespokojenosti; totiž tak, že oba umělé chrupy rozbije napadrť. 

Autor knihy staví vyznění příhody na tom, že kvalita výrobku se do značné míry posuzuje jeho nezničitelností a že tato nezničitelnost je velmi relativní; rozhodující je velikost deformační síly. Neznamená to však, že bychom měli rezignovat na snahu co nejvíc oddálit poškození předmětů, které dennodenně používáme. Běžná realita je něco jiného než umělecká nadsázka a existují postupy, jak věci patřičně ochránit. Nazývají se šetrné zacházení a přiměřená ochrana.  

Zkáze podlehl i Titanic

Přiměřené je takové zabezpečení majetku, které zaručí  neporušení za standardního provozu a v běžných podmínkách. Protože už z hodin fyziky na základní škole víme, že vlastnosti látek a jejich chování se radikálně proměňují v závislosti na tlaku a teplotě.  To že věci fungují tak jak jsme na ně zvyklí,je podmíněnoprávě  obvyklým tlakem a teplotou. Z toho vyplývá, že od žádného ochranného obalu, pouzdra nebo krytu nemůžeme čekat zázraky. Když se stane nějaká málo pravděpodobná nehoda nebo budeme-li si počínat vůči svému majetku velmi zlomyslně, nemůžeme vinit obal, že selhal. 

Prevence je věc, která funguje

V dnešních dnech je samozřejmou výbavou každého gramotné jedince mobilní telefon. V rukou nebo při ruce ho máme téměř po celou dobu dne, kdy jsme bdělí. Je tedy logické, že snadno může přijít k úrazu. Mobily už s námi koexistují nějaký ten pátek, takže bylo více než stoprocentně potvrzeno, že jejich funkčnost a nepoškozený vzhled výrazně prodlužuje využívání obalů a pouzder. Dá se říci, že přesvědčit zákazníka o této skutečnosti bylo snazší než vysvětlit cyklistům, jak riskují ježděním bez helmy. Je to asi jednak tím, že chytrý iphone není zrovna levnou záležitostí, jednak tím, že pády telefonů na zem jsou daleko častější než pády cyklistů z kola. 

ČÍST  Vlakem už raději ne aneb proč jsem začala využívat i parking u letiště Mošnov

Co (ne)má umět kryt na mobil

Buď jak buď, výběr vhodně ochrany je dnes nedílnou součástí nákupu nového telefonu. Na co se při něm zaměřit? Testování její odolností vrháním proti zdi nebo ze třetího patra je vhodné leda jen do grotesky.  Nicméně až budete vybírat na svůj nový iPhone 8 plus obaly, zaměřte se na následující aspekty: 

  • Chrání kryt displej, nebo jen zadní stranu telefonu? Ochrana displeje je možná buď pomocí obalu typu knížka, nebo díky pouzdrům, jejichž hrana mírně vyčnívá, aby mobilní telefon nemohl spadnout přímo na displej.
  • Ztěžuje pouzdro manipulaci s telefonem? Myslete na nabíjení, zjišťování času nebo zmeškaných hovorů. Pokud to děláte často, je stane se z každého pohybu navíc žrout času a příčina rozmrzelosti. 
  • Neubírá obal mobilu na kráse? Především dámy těžce nesou, když se jejich oblíbený doplněk stane neforemnou hranatou šedou výplní kabelky. Nepříjemné je také, když telefon kvůli pouzdru zbytečně ztěžkne a získá na objemu; potom už v menší kabelce opravdu moc místa nezbývá.
  • Nevyžaduje sám obal mimořádnou péči? Kryt měl být chápán jako užitkové zboží. Drahá kožená pouzdra jsou luxusní a vypadají tak, ale jejich údržba krémem a následné leštění asi není to, co většina lidí od krytu na mobil očekává. Je lepší pořídit si několik různě vyvedených silikonových krytů, jejich obměňováním je možné být vhodně sladně pro jakoukoliv příležitost. 

Věnovali jste už někdy pouzdro na chytrý telefon  jako dárek?