Jaký laser odstraní tetování nejlépe? A proč je laserová metoda oblíbenější než dermabraze či skalpel?

image

V podstatě každý jen trochu kvalitní laser odstraní tetování efektivně a bez nežádoucích následků. Je ale pravda, že existují přístroje, které v jistých parametrech nad ostatními vynikají. Odstranění tetování je proces, který lidé podstupují z různých důvodů, ať už kvůli změně osobních preferencí, profesním požadavkům, nebo jiným životním okolnostem. A metod, jimiž toho lze dosáhnout, je hned několik. Použití laseru je však zdaleka nejlepším řešením. Jen je dobré zvážit, který přístroj vám udělá nejlepší službu! 

Že se v tom vůbec nevyznáte? Nevadí, za okamžik budete moudřejší.

Výhody laserového odstranění tetování jsou zřejmé

Chcete se zbavit nežádoucího tetování? Nabízí se vám celá řada možností. Dermabraze neboli vybroušení chirurgickou frézkou, vyříznutí skalpelem nebo odstranění pomocí speciálních roztoků. Každá z těchto metod má svá specifika a nese s sebou určitá rizika. A to často taková, že ve srovnání s laserovými přístroji obvykle příliš neobstojí. 

Laserové odstranění tetování nabízí několik klíčových výhod, které z něj dělají jednoznačně  nejoblíbenější metodu. Především je to neinvazivní způsob, který minimalizuje riziko vzniku infekce a následného zjizvení. Laserové přístroje jsou také schopné přesného zacílení na pigment tetování. Pracují tedy bez poškození okolní kůže. Kromě toho, laserové odstranění je méně bolestivé ve srovnání s jinými metodami a umožňuje rychlejší a čistší hojení. 

Lidé vždy ocení větší komfort, a to jak během zákroku, tak i po něm. Vysoká efektivita a bezbolestnost. To jsou hlavní přednosti. Navíc, moderní lasery mohou efektivně odstraňovat různé barvy inkoustu, což dříve nebylo tak samozřejmé. Zbavíte se díky nim jakéhokoliv motivu. Snad s výjimkou takového, který jste si nechali do kůže vyšít.

  • Efektivita v odstraňování různých inkoustů
  • Menší bolestivost oproti jiným metodám
  • Bez rizika zjizvení
  • Kratší doba zotavení
ČÍST  Proč dát přednost laserové epilaci aneb Velké srovnání nejběžnějších metod odstraňování chloupků

Alternativní metody nemohou být konkurencí

Alternativní metody, jako zmíněná dermabraze, nemohou být laseru zdatnou konkurenci. Mají řadu negativ. Ani chirurgické vyříznutí a chemické roztoky se laserovým přístrojům nemohou rovnat. Dermabraze, která spočívá v mechanickém obrušování vrchních vrstev kůže, může vést k výraznému zjizvení a dlouhé době hojení. Chirurgické vyříznutí je invazivní a obvykle zanechává trvalou jizvu, kterou je pak nutné dále “řešit”. Chemické roztoky pak mohou způsobit nejen jizvy, ale i nepředvídatelné reakce kůže. Rizika jsou zkrátka značná. 

Podobné zákroky mohou přinést nevzhledné a někdy i trvalé poškození kůže, což je situace, které se jistě chcete vyhnout. Tyto zastaralé metody také často vyžadují delší dobu potřebnou k zotavení a je pro ně typická vyšší bolestivost.

Nd:YAG - zlatý standard

Existují lidé, kteří jsou tetováním posedlí. Takoví by se ho za nic na světě nezbavili. Ti ostatní mají na výběr. Buď zvolí nějaké zastaralé a nepříliš bezpečné řešení nebo sáhnou po laseru. A který z laserových přístrojů je aktuálně považován za nejlepší? Je to tzv. Nd:YAG - zlatý standard, který si spolehlivě poradí s jakýmkoliv motivem. 

Tyto přístroje jsou vysoce efektivní na široké spektrum používaných inkoustů a jejich použití je spojeno s minimální mírou rizika. Tento typ laseru využívá technologii Q-switched, která umožňuje vysílat velmi krátké, ale intenzivní pulzy světla, což efektivně rozkládá inkoust bez poškození okolní tkáně. Technologie Q-switched zajišťuje, že laserové záblesky jsou dostatečně silné na rozbití inkoustu, ale přitom krátké na to, aby poškodily kůži. Díky této technologii je možné dosáhnout výborných výsledků bez dlouhodobých negativních dopadů. Takové řešení prostě dává smysl.

Charakteristika:

  • Vlnové délky: 532 nm, 585 nm, 660 nm a 1064 nm
  • Velikost spotu: 1 – 8 mm
  • Riziko hypopigmentace: nízké
ČÍST  Pronájem bytu od přímých majitelů: tipy pro hledání vhodného bydlení a jednání s pronajímateli bytu

Existují také další typy přístrojů

V minulosti mohlo být tetování na překážku při hledání práce. Třeba v armádě, kde to už ale neplatí. Pokud tedy chcete být vojákem, vaše tetování vám už kariéru nepřekazí. 

Chcete-li se však obrázku či nápisu přece jen zbavit, máte na výběr ještě z dalších laserových přístrojů, které vám s tím pomohou. Kromě Nd:YAG laserů se v některých případech používají i alexandritové a rubínové lasery. 

Alexandritové přístroje jsou poměrně efektivní na zbytkový inkoust po ošetření Nd:YAG laserem a tak se s nimi celkem běžně setkáte. 

Rubínové jsou dnes již méně běžné. Jejich používání je omezeno hlavně kvůli vyššímu riziku hypopigmentace a vzniku jizev, a to obzvlášť při odstraňování barevných pigmentů. 

Alexandritové lasery mají specifické vlastnosti vhodné pro určité typy barev, což může být užitečné v případě více barevného tetování. 

Zmínit můžeme ještě Erbiové a CO2 lasery, ale zároveň musíme konstatovat, že nejsou příliš vhodné kvůli vysokému riziku permanentního zjizvení způsobeného jejich vyšší “agresivitou”.

  • Alexandritové lasery: 755 nm, vhodné na vícebarevné motivy
  • Rubínové lasery: 694 nm, vyšší riziko hypopigmentace
  • Erbiové a CO2 lasery: nevhodné pro odstranění tetování, příliš vysoké riziko permanentního zjizvení

Nejlepší řešení nemůže být nejlevnější

Jednou z hlavních překážek může být cena laserového odstranění tetování. Je totiž pravdou, že vás tato metoda obvykle vyjde dráž než třeba chirurgie. Tak to ale je. Nejlepší řešení nemůže být zároveň nejlevnější. A i když vás finanční stránka věci může ve srovnání s jinými metodami poněkud nemile překvapit, rozdíly nejsou až tak dramatické. 

Co je však podstatné, to jsou výborné výsledky a také bezpečnost, tedy aspekty pro ošetření kvalitním Nd:YAG laserem typické. Výhody jednoduše převažují. Navíc je pravdou, že řada klinik, na kterých lze odstranění tetování podstoupit, nabízí i splátkové kalendáře, které umožňují klientům rozložit náklady v čase. Pokud jim tedy cena přece jen přijde vysoká.

ČÍST  Špičkový 4D lifting vám vrátí ztracené mládí. Zbavte se vrásek efektivně a bezpečně!

Moderní laserové přístroje jsou ale natolik spolehlivé, že se jejich použití bez ohledu na cenu zákroku vyplatí.